Yıpranan Saçlar İçin Bakım Önerileri

Bütün kadınlar için saçlar oldukça önemlidir. Kadınlar saçları cansız, yıpranmış, kırılmış ve sönük olduğunda kendini en az saçları kadar cansız, yıpranmış ve sönük hisseder. Yıpranmış saçlar için tanınmış ürünler, hem saçlarınızı daha sağlıklı hale getirir;  hem de kendinizi  daha canlı, güçlü ve iyi hissetmenizi sağlar. Buna ek olarak evde hazırlayacağınız doğal bakım ürünleri sayesinde de saçlarınıza canlılık katabilirsiniz.

 

Doğal Malzemeler İle Mükemmel Bakım

 

Doğal yağlar ve malzemelerle en az profesyonel bakım ürünleri kadar etkili bir saç bakım kürü oluşturmanız mümkün. Bu sebeple hem paranız cebinizde kalır hem de saçlarınızda kullandığınız ürünlerin içeriğini biliyor olursunuz. Yıpranmış saçlar için evde yapılacak bakım, tamamen profesyonel uygulamalara göre etkisini göstermesi biraz zaman alır ve buna sabretmeniz gerekir. Uygulama planına göre hangi yolu tercih edeceğinize karar verebilirsiniz. Yıpranmış saçlarınız için en etkili bakım maskelerinden biri mayonez maskesidir. İçerisinde sirke ve yumurta bulunan mayonezi saçlarınıza eşit miktarda sürerek 1-2 saat bekletmeniz yeterlidir. Mayonez maskesi, en fazla kırılan uçlar ve saç derisi kuruluğuna iyi gelir.

Yumurta Maskesi İdeal

Saç uçlarınızın kırılmaya karşı daha dayanıklı olmasını sağlamak için yumurta maskesini deneyebilirsiniz. 1 adet yumurtayı güzelce çırpın ve 1 tatlı kaşığı balla karıştırın sonra saç köklerinizden başlayarak uçlara kadar güzelce sürün. yaklaşık 20 dakika kadar bekleyip soğuk su ve şampuanla saçınızdaki maskeyi yıkayabilirsiniz. Bu maskeye ek olarak 1 adet ya da saçlarınız çok uzunsa 2 adet yumurta akını köpürene kadar blenderden geçirip saçlarınıza sürebilirsiniz. 30 dakika sonra soğuk su veya şampuanla saçlarınızı yıkayabilirsiniz. Oluşturduğunuz maskeleri saç derinize uygularken masaj yapmayı unutmayın. Hem bu sayede saç derinizin de sağlıklı olmasını sağlarsınız.

Bitkisel Yağları Kullanabilirsiniz

Kurumuş saç derinizle birlikte kırılmaya yüz tutmuş saçlarınızı nemlendirmek için zeytinyağı, hindistan cevizi yağı gibi doğal yağları kullanabilmeniz mümkün. Bu yağları saç derinize uygulayıp 10 dakika kadar masaj yaptıktan sonra dipten uçlara kadar sürüp yarım saat bekletmek yıpranan saçların canlılık kazanması için yeterlidir. Bu yağ bakımını haftada 1-2 kez yaptıktan sonra yaklaşık 1 ayın sonunda istediğiniz canlı görünüme kavuşabilirsiniz.

Yıpranmış ve kırılmaya müsait saçlarınız için bir diğer maske ise avokado maskesidir. Maskeyi hazırlamak için 1 çay bardağı zeytinyağı, 1 adet ezilmiş avokado ve 1 tatlı kaşığı bal gereklidir. Bu üçünü iyice karıştırıp saçlarınıza sürüp yarım saat kadar bekletin. Avokado bulamazsanız muz kullanabilirsiniz. İkisi de aynı etkiyi gösterecektir. Saç uçlarınız çok kırılıyorsa yalnızca uçlara zeytinyağı sürebilirsiniz.

Yıpranan Saçlarınız İçin Profesyonel Bakım Önerileri

Yıpranmış ve kuru saçlarınız için kullanabileceğiniz birçok kozmetik ürün ve profesyonel saç bakım uygulamaları bulunmaktadır. Kuaförünüzden bu programlar ve ürünler ile ilgili ayrıntılı bilgi alabilir ve kuaförünüz, saç yapınıza uygun ürünler için size yardımcı olabilir. Yıpranmış ve kurumuş saçın kendini toplaması için genelde başta E vitamini ve A vitamini olmak üzere çeşitli mineral bakımları önerilmektedir. Bütün bunlara rağmen saçlarınız hala istediğiniz kadar canlı görünmüyorsa kısa bir saç modeli kestirip doğal bakım programlarını artırabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir