Mobbing Nedir? Mobbing Durumunda Ne Yapılmalıdır?

Mobbing, en klasik tanımıyla kişinin iş yerinde psikolojik tacize uğramasıdır. Kişiye yaptığı iş için yeterli olmadığı, yaptığı işi düzgün yapamadığı ve sürekli olarak hatalar yaptığı hissettirilir. Kişinin işi ve çalıştığı iş yeri için yetersiz olduğu duygusunun yanı sıra iş yerindeki sosyal hayatında da rahatsız edilir. Kişinin diğerlerinden soyutlanması sağlanır, ortak hiçbir etkinliğe çağrılmaz ve iş arkadaşlarından izole hale getirilir.

 

Toplumumuzdaki yaygın bilişin aksine mobbing sadece patron tarafından uygulanmaz ya da mobbingden bahsedebilmemiz için alt-üst ilişkisinin olmasına gerek yoktur. Her gün birlikle çalıştığınız iş arkadaşlarınız, oda arkadaşınız, projeyi birlikte yürüttüğünüz ekibinizdeki insanlar tarafından da mobbing uygulanabilir.

 

Mobbing Durumunda Ne Yapılmalıdır?

 

Kendisine mobbing uygulanan çalışanların cevabını en merak ettikleri soru mobbing durumunda ne yapmaları gerektiğidir. Mobbingden şüphe ettiğiniz bir durumda, ilk yapılması gereken karşınızdaki kişi ile iletişim kurmanızdır. İlgili kişiye hangi hareketlerinden rahatsız olduğunuzu ve bunu nasıl değiştirebileceğini anlatmalısınız. Bu uyarılarınıza rağmen aynı hareketlere devam ediyorsa, elinizde hukuki imkanlar da mevcuttur.

Mobbing Nasıl Kanıtlanır?

Mobbinge maruz kalmak, kanıtlanması kolay olmayan bir durumdur. Mobbing uygulamalarının üzücü bir şekilde artması nedeniyle de, bu kavram ülkemiz yargı sisteminde de yerini bulmuştur. Kendisine mobbing uygulandığını düşünen bir çalışansanız ve bunu kanıtlamak istiyorsanız belirli noktaları dikkate almanız gerekmektedir. Öyle ki Yargıtay güncel kararlarından bir tanesinde, mobbingin tanıkla ispat edilmesini zorunlu kılmış buna rağmen belge ibraz edilmesini gerekli görmemiştir. Bununla birlikte, iş yerinizde çalışma arkadaşlarınızın da yapacağı tanıklık, hukuki yolda en sık başvurulacak çözüm yollarından bir tanesidir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir