Üniversite Hayatına Dair

Hepimiz üniversiteye girişimizle bu zamanı nasıl geçirmeliyim, nasıl kendimi daha farklı kılabilirim gibi soruları kafamızdan geçiriyoruz. Kesin bir kalıba olmamakla birlikte genel olarak yolumuzda şekil vermemiz için birkaç seçenek var. Kendimin de yaptığı veya yapmayı düşündüğü önerileri sizlerle paylaşacağım.

 

  • Sivil Toplum Kuruluşlarına Üye Olmak

 

Konunun ne olduğu aslında size kalmış. Bu yaşınıza kadar herhangi bir zaman diliminde şunla ilgili bir şey yapmak istiyoruz dediğiniz şeyi bulun. Bunu seçtikten sonrada onunla ilgili kuruluşları araştırın. Örneğin ben engelli bireylerle ilgili sosyal sorumluluk projelerinde yer almayı istiyordum. TOFD derneğinde bu amaçla yaklaşık bir yıl bazı projelerde yer aldım. Etrafımızda her konuya dair bir sürü kuruluş mevcut. Bu projelere katılım bizlerin hem içten gelen bir isteğiyken hem de bize akademik hayatımızda ve kariyerimizde yararları var. Projelerde aldığınız sorumluluklar sayesinde kendinizi bu açıdan fazlasıyla geliştiriyorsunuz. Yaşadığımız zaman diliminde firmalar insanların akademik hayatlarımızdan çok bunun yanında yaptıklarımıza bakıyor. CV’niz de yer alacak bir gönüllük ve sosyal sorumluluk projesinde yer almış olmanızın size ileride katkıları fazla olacaktır.

 

  • Üniversite Kulüplerinde Yer Almak

 

Sivil Toplum Kuruluşlarının yanında tanıtım günlerinde veya sonrasında yapılacak tanıtımlarda bilgi alabileceğiniz okul kulüplerinizde mevcut olacaktır. Kulüplerin okullara göre sayıları, çeşitlilikleri ve etkinlikleri değişse de yine de birçok seçenek mevcut oluyor. Bilgi Üniversitesi kulüpleri için çok özgür bir çeşitlilik, sayısal olarak fazlalık ve etkin roller aldıklarını söyleyebilirim. Bu öneri benimde gerçekleştirmediğim bir öneri aslında ama bu proje dahilinde olan arkadaşlarımızdan biri ilk senesinde tanıtım günlerinde katıldığı bir kulüpte şu an yaklaşık 2 senede çalışmaları sonucunda başkan yardımcısı konumuna geldi. Aktif çalıştığınız sürece, sorumluluklarınızı yerinize getirdiğiniz sürece çabalarınızın sonuçlarını alabilirsiniz.

 

  • Hobiler Edinin

 

Belki bu zamana kadar sınavdan, okuldan zaman bulamamış olabilirsiniz ama üniversite zamanında hobilere ayırabileceğiniz bir sürü zaman bulunuyor. Ders programlarınıza göre kendinize uygun zamanlar yaratabilirsiniz. Daha önceden bir hobiye sahipseniz ve şehir değiştiriyorsanız ondan vazgeçmeyin. Mutlaka burada da size uygun bir şeyler vardır. Eğer daha edinemediyseniz bile araştırarak kendinize uygun hobiler bulabilirsiniz. Bunlar için ücretli kursların yanında belediyelerin veya İSMEK bünyesinde ücretsiz kurslarda mevcut.

 

  • Okulda veya dışarda seminer, söyleşi vb. aktivitelere katılın

 

Bunlar akademik konularda da olabilir sizin ilginizi çeken konularda da. Akademik olarak bakınca kendi bölümünüzle ilgili başta mümkün olduğunca seminere katılın ve böylece kendi ilginizi çeken departmanı, alanı keşfetmeye çalışın. Sonrasında bu alanlar üzerinde daha fazla yoğunlaşabilirsiniz. Seçtiğiniz alanın yan dallarına ve onu çeşitlendirebileceğiniz alanlar üzerine de aktivitelere katılabilirsiniz. Örneğin ben Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik okuyorum. İleride çalışmak için satış, pazarlama, finans, insan kaynakları gibi seçeneklerim var. Ben kendimin pazarlamada daha mutlu olabileceğime karar verdikten sonra bu konu üzerindeki seminerlere yoğunlaştım. Fakat bunun yanında reklamcılık veya bu konudaki iletişimle ilgili etkinliklere de katılıyorum. İlginizi çeken konulara gelince de merak ettiğiniz, hakkında bir şeyler bilmek isteğiniz konular olunca o aktivitelere de mutlaka katılın. Değişik konularda bilgi birikiminiz oluşur. Belki de meraklı olduğunuz konuların içinden biri sizleri devamlılığını geçirecek kadar etkileyebilir.

 

  • Yaz Aylarında Staj Yapın

 

İlk sınıfınızda bunu yapmak pek mümkün olmuyor tabi. 2. Sınıftan sonra biraz daha bilgi sahibi olduğunuzda imkanlar olmaya başlıyor. Ama çoğunlukla staj ilanlarında 3. veya 4. Sınıfta daha çok imkan oluyor. Bu sene bende 2. Sınıf için staj ilanlarına bakarken birçoğunda şartlara baktığımda sınıfımdan dolayı başvuramadım. Yani biraz yılmadan araştırmak gerekiyor. Yaz aylarımızı stajla geçirmek niye önemli derseniz birinci olarak deneyime sahip olmadan ilerideki iş hayatına girme imkanlarımız zor oluyor. Zaten deneyime sahip olmadan bir başarı sağlamakta mümkün olmuyor. İkinci olarak çalışmak istediğimiz alanı keşfedemediğimiz ya da emin olamadığımız zamanlarda 3 sene içinde farklı alanlarda staj yaparak kendimize uygun alanı bulabiliriz. Ayrıca eğer İngilizce öğrenim görüyorsanız ve çalıştığınız yerde uluslararası bir şirket olup dili İngilizce olursa dili geliştirme anlamında da büyük katkıları olacağını düşünüyorum.

 

  • Mümkün Olduğunca Gezin

 

Akademik ve sosyal alandaki çabalarınızın yanında kendinize zaman ayırın. Merak ettiğiniz yerleri, tarihi alanları imkanınız olduğunca gezin. Bunların yanında olduğunuz şehre göre tiyatroları, konserleri, festivalleri ve buna benzer aktiviteleri takip ederek arkadaşlarınızla ilginizi çekenlere zaman ayırın. Hatta belki hobinizi gezmeyle bağlantılı bir aktiviteyle seçebilirsiniz. Hayatımızın en değerlendirilebilir zamanında elimizden geldiğince kendimize anılar, deneyimler katmamız gerektiğini düşünüyorum. O yüzden hayatımızı dengeleyerek bol bol gezelim…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bitcoin ne kadar btc ne kadar