Prezentabl Nedir?

İnsan kaynakları sitelerinde ve gazetelerdeki iş ilanlarında karşımıza çıkan bu nedenle de aşina olduğumuz kelime ‘prezentabl’ nedir? Nasıl prezentabl olunur? İş başvurularında ne kadar önemli bir özelliktir? Prezentabl olmak neden önemli? Bunları birlikte inceleyelim.

Sanılanın aksine güzel olmak, prezentabl olmak anlamına gelmiyor. Günümüz kariyer dünyasında sıklıkla yer alan prezentabl olmayı ‘sunmak’ sözcüğünden gelen kökü iyi tanımlıyor. İnsanlar ilk izlenimde karşındakinden hızlı bir şekilde bilgi elde etme peşinde bu yüzden kendimizi sunmak zorundayız. Proje ve fikirlerde olduğu gibi. Çok parlak proje ya da fikirleriniz olsa bile bunları sunmayı bilmezseniz proje yada fikirlerinizin parlaklığının önemi olmaz.

Çağımızda prezentabl olmak en az güzellik kadar değerli. Hatta güzelliğin işlevsel tarafını temsil ediyor. Prezentabl olmak giyim – kuşam, oturma – kalkma adabı ve düzgün konuşma gibi özelliklerin bir arada ahengidir. Yani hijyen, bakım, güzel ve uyumlu koku, stil ayakkabılar, gülümseme estetiği, konuşma ve tavır, uyumlu ve göze hoş görünen giyim tarzı ve bunlarla ortama yaydığınız enerji prezentabl olmayı belirliyor. Kullanılan kelime farklı olsa da giyimine kuşamına özen gösteren, saçına sakalına dikkat eden, kılık kıyafet seçiminde titiz olan düzgün konuşan insan aslında yıllardır aranılan özellikte insandır.

İş başvurularında, özgeçmişlerimize koyduğumuz fotoğraflar işverenler için işverene bizim dış görünüşümüz hakkında bilgi verdiği için önemlidir. Başvuran kişinin prezentabl kişi olup olmadığı, özgeçmişinize koyduğunuz fotoğraftan anlaşılır. Takdir edersiniz ki fotoğrafsız başvuruların da işverenler tarafından incelenmeden bir kenara atılıyor oluşu bu sebepten kaynaklanıyordur. İşverenler hem fotoğrafınıza hem de eğitim ve tecrübe bilgisinin aktarıldığı yazıya baktıktan sonra size geri dönüş yapıp yapılmayacağına karar verirler. Bu da fotoğrafınızdan edinilen izlenimin de en az eğitim seviyesi kadar önemli olduğunu gösteriyor.

Özetle, prezentabl olmanın güzellikle hiçbir alakası yokken; kişinin giyimine kuşamına özen göstermesi, düzgün konuşması, oturma-kalkma adabı, temiz ve bakımlı oluşu ve göze uyumlu ve hoş görünen tarzıyla yakından ilgisi vardır. İşe alımlarda sıklıkla aranan bir özelliktir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bitcoin ne kadar btc ne kadar