Üniversite Günlüğü Uluslararası İlişkiler

Bu yazımda, Bilgi Üniversitesi’nde çok tercih edilen ve içerisinde çok ikilem barındıran bir bölümden bahsedeceğim. Henüz 1. sınıf öğrencisi olarak ilk dönemini geride bıraktığım; Uluslararası İlişkiler.

Bölüme girmeden önce çoğu öğrencinin -çevremden gözlemlediğim kadarıyla- bölümün seviyesine göre bilgisiz kalma, genel kültür bakımından yetersiz olma gibi endişeleri oluyor. Ama bu endişelerin yanı sıra bölümün size katacağı genel kültür ve bakış açısını düşününce endişelerinizi bir kenara bırakmak zor olmuyor. Peki gerçekten bu bölüm için öncesinden birikimli olmak, dolu olmak olmazsa olmaz mı? Asla. Ama var olan birikiminizi, bu bölümde son kırıntısına kullanabileceğinizi garanti edebilirim.

Bölümün diğer bir endişe yaratan kısmı ‘ingilizce’ olarak uluslararası ilişkiler okuyacak olmak. Ben hazırlığı okumadan direkt bölüme başladığım için tahmin edersiniz ki, bu benim en büyük endişemdi. Dersler başlayınca önünüze gelen okumalar, makaleler size karmaşık ve içinden çıkılamaz gibi geliyor. Bence en önemli nokta, tam burada ipleri elinize almanız! Bu çok zor, bunun içinden çıkamam demek yerine ya da tam tersi her okumayı kelime kelime incelemek yerine öncelikle sakin olun. Okumalara göz gezdirin, anladığınız kadarıyla yetinin. Bu bölümde bir dönem içerisinde öğrendiğim en önemli şey ‘bölümün sizi adapte edebilmesi’ oldu. Siz dersleri ve okumaları takip ettikçe, birden alışmaya ve kendinizden beklemeyeceğiniz ilerlemeler göstermeye başlıyorsunuz.

Bölümün ilk yılını gözünüzde büyütseniz bile aslında oldukça kolay olduğunu fark edeceksiniz. Bölümün, hafif rahat geçebilecek bu dönemlerini kullanmanızı tavsiye ediyorum. Eğer yandal veya çift anadal gibi düşünceleriniz varsa biraz araştırma yapmak ve harekete geçmek için doğru bir zamanlama olabilir. Ayrıca diğer dönemlere nazaran daha rahat geçeceğinden, sosyal anlamda kendinizi üniversiteye adapte etmek ve ‘erken kalkan yol alır’ diyerek ilerlemek size çok şey katabilir.

Son olarak bölüm dersleri korkulacak derecede teorik ilerleyen, soğuk dersler değil. En azından Bilgi Üniversitesi’nde durum böyle. Hatta eğer bir çekinceniz varsa bile bir iki haftada derslere ısınabileceğinize eminim.

Bölümle ilgili aklınıza takılanlar, sormak istedikleriniz varsa yorumdan ya da Bize Yazın kısmından iletebilirsiniz.

Aybüke Çatalbaş

İstanbul Bilgi Üniversitesi, Uluslararası İlişkiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir