Cildimizi tanıyor muyuz?

Kozmetik ürünleri, bakım kremleri, maskeler… Farklı farklı seçeneklerde ve çoğumuzun elinin altındalar. Peki seçimlerimizi yapmadan önce, ilk basamağımız olan cildimizi ne kadar tanıyoruz?

Cildimizi tanımadan yaptığımız bakımlar ve makyaj uygulamaları istediğimiz sonuçları elde etmemize engel olabiliyor. Hatta cildimizi tanımadan kullandığımız ürünler, cildimizin bozulmasına ve cilt sorunlarına yol açabiliyor.

Cildinizi en iyi şekilde tanımak ve uygun bakım-tedavi şeklini öğrenmek için öncelikle tavsiyem bir dermatologa görünmeniz ve en sağlıklı sonucu elde etmeniz. Ancak evde de kendi başınıza yapacağınız birkaç gözlem ile cildiniz hakkında bilgi edinmeniz mümkün.

Cilt Tipimizi Öğrenelim

Cildimiz üzerinde kozmetik ürün, krem vs. bulunmaması gerekiyor. Cildimizi en doğal halindeyken yakalamalıyız! Benim önerim sabah uyandığınız ilk saatlerde bu uygulamayı yapmanız.

Bir adet kağıt mendile ihtiyacımız var. Mendilin ince olması gerektiğinden yalnızca 1 katını ayıralım. Bu katı tüm yüzümüzü kapsayacak şekilde yerleştirelim ve bastıralım. Uygulama kısmı yalnızca bu kadar 🙂

Değerlendirme için yüzümüzden kaldırdığımız mendili ışığa tutuyoruz.

Karma cilt tipi: Mendilin alın, burun ve çeneye gelen bölgesinde lekeler-izler görünür. Yüzün diğer kısımlarına denk gelen bölgelerde iz bulunmaz.

Kuru cilt tipi: Mendilin hiçbir yerinde iz-leke bulunmaz.

Yağlı cilt tipi: Mendilin birçok kısmı leke ve iz ile kaplıdır. Lekesiz kısımlar çok nadirdir.

 

Cildiniz Ne Kadar Hassas?

Bu sefer ise tek ihtiyacımız sert bir cisim. Örneğin bir kaşığın sapı, bir kalemin kapalı durumdaki ucu vb. şeyler işimize yarayabilir. Bu sert cisim ile alnınızın ortasına çok az bastırarak bir çizgi çizin. Bu kısımda çok bastırıp canınızı yakmamaya ve kalıcı bir iz bırakmamaya özen gösterin 🙂

Normal: Çizilen-hafif baskı uygulanan yerde hiçbir şekilde kızarma oluşmaz.

Az hassas: Ciltte hafif bir kızarma oluşur ancak hemen geçer.

Çok hassas: Ciltte hafif bir kızarma oluşur ve bir müddet kızarıklık kalır, ardından geçer.

 

Cildinizin Nem Oranı

Cildinizin nem oranını ölçmek için yanaklarınız en alt kısmına (çenenize doğru) parmağınızı yerleştirin. Ardından yerleştirdiğiniz yerde parmağınız sabit iken parmağınızı yukarı doğru ittirin. (Yanağınızı yukarı itiyormuş gibi)

Normal: Yanağınızda hiç çizgi oluşmuyorsa cildinizin nemi normal düzeydedir.

Az nemli: Yanağınızda yalnızca bir çizgi oluşuyorsa cildinizin nemi biraz az demektir. Hafif bir nemlendirmeye ihtiyacınız var.

Nem oranı çok düşük: Yanağınızda birden fazla çizgi oluşuyorsa cildinizin acilen nemlendirmeye ihtiyacı var.

 

Kısaca bilgi edindiğiniz hassasiyet, nem ve cilt tipi sizin cildinizi tanımanız için ilk basamaklardır. Bakım ürünü, makyaj ürünü kullanımlarınızda bunlara dikkat ederek ürün seçmeli ve uygulamalısınız. Bu bilgilerin haricinde en doğru ve en sağlıklı bilgiyi edinmek için dermatologa başvurmayı ve kontrole gitmeyi ihmal etmeyin.

Cilt tipinize uygun bakım önerileri ve makyaj ürünü önerileri, cilt sorunlarına yönelik yönlendirmeler vb. sorularınız, merak ettikleriniz, önerileriniz için yorum bırakabilir veya Bize Yazın kısmından bizlere ulaşabilirsiniz.

Unutmayın; cildinizin güzelliği makyajlı-makyajsız olmakla ilgili değildir. Cildinizi ne kadar tanıdığınız ve ona nasıl davrandığınız ile ilgilidir 🙂

 

 

 

 

Aybüke Çatalbaş

İstanbul Bilgi Üniversitesi, Uluslararası İlişkiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir