Üniversite Günlüğü Reklamcılık

 

 

Bilgi Üniversitesi İngilizce Reklamcılık 2. Sınıf öğrencisiyim 1 yıl hazırlık okumam da dahil olmak üzere bu 3 yıllık tecrübeme İstinaden, Üniversitede  reklamcılık okumayı düşünen  ya da iletişim fakültesi bölümlerinden her hangi birini tercih etmek isteyen arkadaşlara ,  biraz tercih dönemi ikilemlerimden , biraz okulumdan , biraz bölümümden ve haliyle birazcık da kendimden bahsedeceğim.

Lisede bölüm olarak yabancı dil okudum. Liseden Yd çıkışlı olmama rağmen Ts’den bir bölüm seçtim. Şanslıydım ki ailem üniversite ve bölüm tercihi konusunda bana hiç baskı uygulamadılar. O kadar çok gel git yaşadım  ki hep sabırla karşıladılar ve destek oldular, hatta ailemin aksine okul çevremden baskı gördüm diyebilirim.  Çok alakasız bölümler arasında gittim geldim. Bölüm hocalarım Yd’den girmemi , sözel hocalarım muhakkak sözelden de girmemi istiyorlardı. Ben ise en son 9. Sınıfta matematik görmüş ve sayısalı gerçekten yapamayan biri olarak yetenek sınavıyla iç mimarlık için şansımı denemek istiyordum. Bunun için tüm sene boyunca gerçekten çok çabaladım. Bir çizim kursuna yazıldım ve hafta da 3 gün 4’er saat boyunca orada çizdim durdum. Öte yandan yds için sayılasımı da azıcık ucundan kurtarmak maksatlı matematik için bir etüt merkezine kaydoldum. Bunların dışında evde sözel konulara da çalışıyordum. Kısaca bin parçaya ayrıldım diyebilirim. Peki tüm bu çabam, yorgunluğum değdi mi ? HAYIR ! Yazıldığım çizim kursu hocalarının artık hırsı mı diyeyim , başka şekilde adlandıramıyorum , sınav tarihleri hakkında bizi bilgilendirmemelerinden dolayı bir çok arkadaşım ve ben yetenek sınavlarını kaçırdık. Benim için gerçekten tam bir hayalkırıklığıydı. Bomboş bir boşlukta yavaş yavaş süzülüyor gibiydim ve dahası LYS ‘ye tam 3 hafta vardı. Gerçekten 1 koca gün dolusu düşündüm ve dedim ki “ Yapacak bir şey yok sözelden bir bölüm seçmeliyim “ . Hemen anneanneme gidip  bir LYS kampına  soktum kendimi 🙂 Tam gaz sözel çalışıyordum. Elimden başka bir şey gelmiyordu yapabildiğimin en iyisini yapmalıydım. Sınavdan çıktıktan sonra aldığım o derin nefesi hala unutamam, kuş gibi hafiflemiştim 🙂

Bölüm olarak reklamcılıkta kesin kararlıydım. Üzerinde düşünmeye pek vaktim olmasada tercih zamanına kadar elimden gelen araştırmaları yaptım.  Bilgi Üniversitesi  tercihimde ilk sıradaydı. Üniversitenin , Laureate Uluslararası Üniversiteler Ağı’na üye olması , Network’ünün geniş olması , yıl içinde organize ettiği birden fazla etkinlik ile öğrencilerine , iş verenlerle bir araya gelme fırsatı sunması , sağlam akademik kadrosu , iletişim fakültesi adına çok zengin ekipmanlara sahip olması ve öğrencilerine her türlü imkanı sağlamaları bu kararımı etkileyen en önemli faktörlerdi.

 

Peki Reklamcı Kimdir ? Ne iş Yapar ? Reklamcı olmak için Reklamcılık okumaya gerek var mıdır ?

 

Günümüz tüketim dünyasında artık her şey pazarlama haline gelmiş durumda , bu nokta da reklam sektöründe dönen paralar ve  reklamcı ihtiyacını siz düşünün. Bir reklamcı aslında her yerde çalışabilir ister markalara çalışan bir reklam ajansında ister markanın kendi reklam departmanında  kısaca satılacak ürünün olduğu her yerde çalışabilir bir reklamcı.

Kısaca reklam ajansından bahsedecek olursak; Reklam ajanslarında 3 departman vardır.

 

1- Kreatif Bölüm

Kreatif bölüm bir reklam ajansının kalbidir diyebiliriz. O gördüğünüz ilanlar, billboardlar, TV reklamları, internet sitesi fikirleri, broşürler ve burada tek tek yazmamın mümkün olmadığı büyük, küçük tüm iletişim fikirleri kreatif ekipte çalışan arkadaşlardan çıkar.

Kreatif bölüm ise kendi içine 3 ayrı gruba ayrılır: Art direktörler, yazarlar, grafikerler.

Sanat Yönetmeni (Art direktör)

Genelde güzel sanatların resim, grafik, endüstriyel tasarım vb… bölümlerinden mezun olan içinde reklamcı olma dürtüsü ile ajanslara başlayarak, çizim ve görsel yeteneğini teknolojik Dünya’ya taşıyanların yaptığı bir iş koludur. Bir çok kişinin sandığı gibi sadece yaratıcı olmak sanat yönetmeni olmak için yeterli değildir. Photoshop, illustrator gibi programları çok iyi bilmeniz yanında, reklamcılığı ve sektör dinamiklerini de iyi biliyor olmalısınız. 2, 3 yıl başarılı bir ajans deneyiminden sonra art direktör olabilirsiniz.

Grafiker

Art direktörlerin yaptığı tasarımların uyarlanması, baskıya hazırlanması, ölçülendirilmesi ve değişiklerin yapılması gibi süreçleri yöneten kişilerdir. Bir ajansın en yoğun ve iş bitirici bölümüdür diyebilirim. Reklam ajanslarında en çok grafikerlerin peşinde koşulur:) Grafiker olmak için en önemli kriter hız ve Apple programlarını iyi kullanma yeteneğidir. Tabi bir de aşırı dikkatli ve sağlam gözlere sahip olmalısınız.

Reklam Yazarları (Copywriter)

İleride olmak istediğim , ajanslardaki en sevdiğim ama en ukala gruptur. Yazar kafası başka bir şey! Nazları da hayalleri de çok olur. O çok sevdiğimiz marka sloganlarını, film senaryolarını yaratan arkadaşlardır. Tüm bu krema işlerin yanında broşür metni ve editing gibi daha sıkıcı bulunan işlerde onların sorumluluk alanındadır. Yazar olmak için çok okuyan ve iyi yazan bir kişilik olmanız dışında, reklamcı kafasında düşünebilmek, iyi bir pazarlama bilgisine sahip olmak gibi kriterleri de karşılamalısınız. Reklam yazarı olmak için ajanslarda uzun bir staj döneminden başarıyla geçiyor olmanız gerekir.

Kreatif Ekip Temsili 🙂

 

2- Stratejik Planlama

Stratejik Planlama bölümünü size bir iki cümle ile açıklayabilmem çok zor ama çok basit şekilde anlatmaya çalışacağım. Markaların ya da kampanyaların tüketici verilerine dayalı olarak gidecekleri yolu belirlerler. Yoldan kastım bu markanın hedef kitlesi kimdir? Ne isterler? Mevcut trendler nelerdir? gibi sorulara rasyonel cevapları bulurlar. Ve markanın ana yol haritasını çıkarırlar. Yaptığımız tüm işlerde onların çizdiği sınırlar ve çıkış noktaları ile hareket ederiz. Yani aaa süper bir çikolata markası var, hadi uçalım! Ne istersek düşünüp, yaratalım gibi iş yapılmaz ajanslarda. Sınırlar, hedefler ve beklentiler vardır. Bu sebeple strateji departmanı en önemli departmanlardan biridir.

3- Müşteri ilişkileri

Müşteri ilişkileri ekibi ise ajanslarda tüm ana koordinasyonu sağlayan ekiptir. Bazı kişilerin tahmin ettiği gibi müşteri bulmak ya da satışla alakaları yoktur. Ajansın markalara karşı görünen yüzleridir. Ve sahne arkasında ise işlerin düzenli ve doğru yürümesinden sorumludurlar. İyi bir müşteri ilişkilerinin öncelikle iletişiminin güçlü, disiplinli, analitik ve pratik zekalı olması gerekir. Ve tabi ki kendini sürekli yenileyen bir yapısı da olmalı. Tüm departmanların ortak noktası oldukları için reklamcı olmayı(!) , iyi sunum yapmayı ve pazarlamayı çok iyi biliyor olmaları gerekir. Bir de empati yetenekleri gelişmiş olmalıdır. Bizim işte en önemli iki nokta: Anlamak ve anlatmaktır. Bir çok bölümde olduğu gibi müşteri ilişkileri de ajanslara önce stajer olarak başlar.

Özetle,

Reklamcılık belki de okunabilecek en eğlenceli bölümdür diyebilirim ama sorumlulukları da ağırdır. Sürekli değişen dünyayı yakın takipte olmak şarttır. İyi bir reklamcı olmak istiyorsanız her şeyden haberdar olmanız gerekmektedir. Esnek çalışma saatlerine , müşterinin beğenmemesi üzerine sunumdan belki de bir gün önce revize edilmesi gereken kampanya fikirlerine , yoğun tempoda çalışmaya alışık olmanız gerekiyor. ama şu da bir gerçek ki ; İşe şort ve parmak arası terlikle gidebileceğiniz, happy hourlar , yılbaşı partyleri verebileceğiniz, çalışanına resmiyetten uzak samimi bir ortam sağlayan ender mesleklerden biridir reklamcılık. Aslında reklamcılık için , okurken eğlenceli ve keyifli ama iş hayatına atılınca bir o kadar zor ve sabır gerektiren bir meslek diyebiliriz.

Ajanslarda hiç bir departman ve görev tanımı birbirinden çok da bağımsız değildir. Bu yüzden  bireysellikten çok, ekip ruhu önemlidir. Reklamcı olmak istiyorsan, çok kolay olmayacak, ama gerçekten istiyorsanız , eminim yapacaksınız ! Ve gerçekten istiyorsanız, bu işte mutlu da olacaksınız!  Hangi okulda hangi bölümde okunduğunun  çok da önemi yok reklamcılıkta.  Geçen sene global bir reklam ajansında staj yaptım ve tanıştığım Art Director işletme mezunu , Junior Metin Yazarı ise sosyoloji mezunuydu. Önemli olan nokta bir yerlerden başlaman ve hedefe odaklanman ve Bilgi Üniversitesi bunun için doğru bir tercih olacaktır 🙂

 

Şimdilik anlatacaklarım bu kadar , merak ettiklerinizi veya sorularınızı mesaj olarak ya da bize yazın kısmından iletebilirsiniz 🙂

Dilara Ezgi Yondu

Bilgi Üniversitesi, Reklamcılık , 2.sınıf

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir