Üniversite Günlüğü Hukuk

Merhaba arkadaşlar, ben 2. Sınıf hukuk fakültesi öğrencisiyim. Bu yazıda amacım hukukun kalın kitaplarından korkanların içini rahatlatmak ama aynı zamanda ezber yapar geçeriz sayısal değil sonuçta ne kadar zor olabilir ki diyenlere de acı gerçekleri anlatmak. Unutmamalıyız ki her bölümün iyi ve kötü yanları olabilir ama mesleği güzel yapan yaptığın işi sevmektir.

Hukuk birey, toplum ve devletin hareketlerini, birbirleriyle olan ilişkilerini; yetkili organlar tarafından usulüne uygun olarak çıkarılan, kamu gücüyle desteklenen, muhatabına genel olarak nasıl davranması yahut nasıl davranmaması gerektiğini gösteren ve bunun için ilgili bütün olasılıkları yürürlükte olan normlarla düzenleyen normatif bir bilimdir. Hukuk, birey-toplum-devlet ilişkilerinde ortak iyilik ve ortak menfaati gözetir. Benim hukuk serüvenim küçüklüğümden beri vardı annemin hayalini ben gerçekleştirmek istiyordum. Amacım insanlara yardım etmek yaşadığım toplumun kurallarını en ince ayrıntısına kadar bilmek ve haksızlığa uğrayanlara destek olabilmekti. Lise son sınıfa kadar 75 in altında bir ortalamaya düşmedim ancak üniversite sınavının bir test oluşu benim hep gözümü korkutmuştu. Son iki yıl dershane eğitimi ve özel derslerle birlikte tam olarak istediğim puan olmasa da hukuk kazanabilecek puanı tutturmuştum. Okul tercihi sırasında öğretmenlerin akademik başarısı, sınıflardaki öğrenci sayısı, verilen dersler, seçmeli derslerin alternatiflerinin çokluğu, yurt dışı imkanları gibi nedenlerle Bilgi Üniversitesini tercih ettim. Bu tercihimden dolayı hiç pişman olmadım.  Hukuk okumanın püf noktası hukuku anlamak  yani yazan cümleleri ezberlemek yerine bunların neden yazıldığını anlamaktan geçiyor. Çünkü hangi ders olursa olsun hukukun mantığı hep aynı. Zemini sağlam kurunca bina nasıl yıkılmazsa ilk yıl ki dersleri ne kadar anlayarak geçerseniz ileriki yıllarda size büyük avantaj sağlayacak.  Sonuçta korkulduğu gibi o kalın kitaplar hemen bitmiyor konu konu işlendikçe hepsi birbiri ile bağlantılı olduğu için kitaplar belirli aşamalar halinde bitiriliyor. Ancak bu demek değil ki hukuk kolay kitabı oku geç. Hukuk da ki en önemli dersler pratiklerdir. Hayatın olağan akışına öğrendiğimiz kalıp bilgileri sorunları tespit edip uygulayamazsak eğer bilgilerin hiçbir anlamı kalmaz. Bunu yapabilmek içinde her konu işlenirken soyut bilgileri somut bilgiler ışığında incelemek gerekir. Hukuk her zaman içeriği değişen bir bölümdür. Güncel olayları güncel değişimleri hep takipte kalmak gerekir. Bu sınavlarda da işe yaramaktadır çünkü güncel olaylar soru olarak karşımıza çıkmaktadır. Hukuk için bir çok dal hakkında bilgili olmak gerekmektedir. Örneğin felsefe sosyoloji gibi alanlar hakkında bilgili olmak demek hukukun doğuşunu evrimlerini bilmek demektir.

Kısacası hukuk ne tembelliği kaldırır ne de kolaycılığı. Ancak hukuk her gün yaşadığımız toplum hakkında daha çok şey öğrenme yoludur. Bize farkındalık sağlar yani hem akademik bilgi verir hem de kültürel zenginlik sağlar. 2. sınıf bir öğrenci olarak bende bu izlenimi bıraktı hukuk ancak hukuk fakültesinin her yılı hatta her dönemi birbirinden farklı bilgiler sunduğu için bir sonraki günlükte hukuk hakkında daha farklı açılara değinebiliriz. O zamana kadar kendinize iyi bakın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bitcoin ne kadar btc ne kadar