Temiz Beslenme (Clean Eating)

 

Temiz Beslenme (Clean Eating) Nedir ?

Temiz Beslenme genelde bilinenin aksine zayıflamak için bir diyet değildir. Temiz Beslenme insanlara sağlıklı hayat sunan bir yaşam tarzıdır.  Kısaca Temiz beslenme yani Clean Eating , işlem görmüş , rafine ya da paketlenmiş ürünlerin menünüzden çıkarılması onların yerine mümkün olduğunca doğal besinler tüketilmesi olayıdır. Bunun sonucunda  vücudunuz yıllarca maruz kaldığı zararlı maddelerden arınır , sindirim sisteminiz daha sağlıklı çalışır ve siz istemeden de olsa ideal kilonuza düşmüş ya da yükselmiş olursunuz.

  • Günde 5 öğün tüketmelisiniz. ( 3 ana -2 ara öğün )

Öğün atlamamalısınız. Özellikle ara öğünler ana öğünler kadar önemli, ara öğünlerinizi atlamazsanız ana öğünlere kadar çok acıkmamış olursunuz ve aşırı yükleme yapmadan midenizin rahatça sindirebileceği miktarda yemek tüketirsiniz.  ( Elma, Kuru meyveler , bir avuç badem vb. ara öğünler tüketebilirsiniz. )

  • Bol Bol su tüketmelisiniz.

Günde en az 1,5 Litre su tüketmelisiniz. Benim tavsiyem güne 1 bardak ılık suyla başlamanız. Hatta gün içinde kullanacağınız su şişenize 1-2 damla limon damlatabilirsiniz. Bu doğal detox yöntemiyle metabolizmanız hızlanmış olur.

  • Doğal , işlenmemiş ve saf gıdalar tüketmelisiniz.

Ürün içeriklerini okuyun! Sağlıklı ürünlerin içeriklerinin daha kısa olduğunu farkedeceksiniz.

  • Tuzla aranıza mesafe koymalısınız.

Deniz tuzu yerine himalaya ya da kaya tuzu tüketebilirsiniz.

 

Benim Temiz Beslenme serüvenim yaklaşık 8 ay önce başladı. İlk başladığımda çok istikrarlıydım hatta öyle ki dışarıdan yemek yemeyi kesmeyi başladığımdan beri mide rahatsızlıklarım ciddi oranda hafifledi. En çok zorlandığım konu,  evde ailemle yaşadığımdan dolayı ortak akşam yemekleriydi. İlk başlarda direkt sebze tüketimine ağırlık vermektense sebze ve eti birlikte kullandığım yemeklere ağırlık verdim . Böylelikle evin geri kalanı için de sorun teşkil etmedi. Sebzeleri genellikle fırınlayarak tükettim. Okulda yemek yemeyi kestim , onun yerine kendime küçük saklama kapları aldım ve öğle yemeklerimi evden kendim getirdim. Çikolatayı çok seven bir insanım bu sebepten kendime torpil geçtim ve 2-3 günde bir çikolata yedim. 🙂  Fakat çikolata dışarıdan aldığım tek paketlenmiş ürün diyebilirim. Onun dışında ki atıştırmalıklardan hep uzak durdum. Onun yerine kurutulmuş meyvelerden ve kuru yemişlerden atıştırdım. Her akşam sindirimi kolaylaştırması için tadını her ne kadar sevmesemde yeşil çay içtim ama onu da çubuk tarçınla tatlandırarak kendime uydurarak tükettim.

 

Motivasyon bu noktada çok önemli .  Öncelikle vücudunuzu sevmeli ve ona saygı duymalısınız. Her şey kafada başlıyor. Temiz Beslenmeye başladığımdan beri elim rafa gitmiyor. Paketlenmiş hazır gıdaların tamamen sağlık düşmanı olduğu bilincine kavuştum. Bu farkındalık beni zararlı gıdalardan uzak tutuyor. Onun dışında sebze ve yeşilliği hiç sevmeyen biri olarak , yeşille barıştım diyebilirim. Rokadan nefret eden bir insandım ama internette o kadar salata tarifi araştırdım gördüm ki , bende biraz gördüklerimden biraz kendi hayal gücümle kendi salatalarımı kendi ağız tadıma göre hazırlamaya başladım. Peynir , ceviz , badem  , nar , üzüm , sumak , roka , kıvırcık , göbek … o an evde ne varsa değerlendirmeyi öğrendim. İnternette “Clean Eating Recipes” adı altında bir sürü yabancı kaynaktan da tarifler bulabilmeniz mümkün.

 

Benim gibi sizde hayatınızda radikal bir karar alıp Temiz Beslenmeye başlayabilirsiniz. Kendinizde , arkadaşlarınızın “Gel bir kahve içelim” tekliflerini reddedebilecek istikrarı görebiliyorsanız durmayın derim çünkü Temiz Beslenme hem sağlığınıza hem cebinize dost 🙂

 

 

Dilara Ezgi Yondu

Bilgi Üniversitesi, Reklamcılık , 2.sınıf

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bitcoin ne kadar btc ne kadar