13 Reasons Why- Dizi incelemesi

13 REASONS WHY- ÖLMEK İÇİN 13 NEDEN

Merhabalar, sizlerin de bu sıralar çok sık rastladığına emin olduğum 13 Reasons Why dizisi hakkında fikirlerimi sizlerle paylaşmak istiyorum.

Öncelikle dizi Jay Asher’ın aynı isimli kitabından uyarlama, 13 bölümden oluşan mini bir Netflix dizisi. Dizimizin yapımcılığını ise Selena Gomez üstlenmekte. Dizinin teknik incelemesinden çok içeriği dikkat çekici, zaten oyuncularının hemen hemen hepsinin ilk profesyonel çalışması olduğu söyleniyor.

Dizimizin başrol oyunculuğunu Katherine Langford, Hannah Baker karakteri ile yapmakta. Hannah lisesinde karşılaştığı zorbalıklara dayanamaz ve intihar eder. Arkasında ise onu bu sonuca ittiğini düşündüğü kişiler hakkında gerçekleri ve yaptıklarını anlatan 13 kaset bırakır.

İlk başta tamamen önyargı ile izlemeye başladığım ve kaba tabirle ergen dizisi olarak nitelendirdiğim 13 reasons why, her bölümünde aslında hepimizin karşılaştığı veya karşılaşabileceği sorunları inceliyor. Herkesin Hannah Baker’da kendinden bir parça bulabilmesi mümkün. Bir lise öğrencisine, bir kadına sahip oldukları veya davranışları yüzünden önyargı ile davranılmasının, maalesef acı sonucunu gözler önüne seriyor bu dizi. 13 farklı karakterin Hannah’nın intiharındaki rolleri sıra sıra işleniyor. Yalnızlık, iftira, görmezden gelme, taciz hatta tecavüz dizide işlenen zorbalık temaları arasında.

Netflix’in dizinin tanıtımı #ZorbalıgaYenilme hashtagi ile yapması ise dizinin verdiği sosyal mesajlardan. Sessiz kalmamamız gerektiğini ve hiçbir insanın intihar gibi bir sonucu hak etmediğini gözler önüne seren 13 Reasons Why, izlemeniz gereken diziler listesine girebilir…

Tanıtım Fragmanını izlemek isteyenler ise: 

13 Reasons Why- Dizi incelemesi” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir