Kariyerinize İlk Adım

Mükemmel CV İle İşverenlerin Tercihi Olun

İster yeni mezun isterse de tecrübeli biri olsun başvurmak istediği bir pozisyon için mükemmel CV’yi nasıl hazırlayacağı konusunda yardıma ihtiyacı vardır. Mükemmel bir CV nasıl hazırlanır? CV hazırlarken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Curriculum Vitage (CV) Nedir?

CV, başvurmak istediğiniz pozisyonlar için işverene sizin hakkınızda bilgi veren en kapsamlı belgelerden biridir. CV’nizde eğitim bilgileriniz, okulunuz dışında ne tür eğitimlere katıldığınız, aldığınız sertifikalar, üyesi olduğunuz kulüpler, hobileriniz, ilgili olduğunuz konular yer alır. Bu nedenle CV en az mülakat kadar önemlidir.

Etkili CV Nasıl Yazılır?

Etkili CV yazmak konusunda en büyük yanılgı emek verilen her bir etkinlik ve programın CV’de yer almasını sağlamak olmaktadır. Sanılanın aksine katıldığınız her bir programa CV’nizde yer vermek CV’nizi karışık bir hale getirir. Şirketlerin İnsan Kaynakları departmanlarında çalışanların her bir CV’yi bir ya da bir buçuk dakika incelediği düşünüldüğü takdirde, katıldığınız her bir programı en ufak detaylarına kadar yazmanız CV’nizi olumlu değil, olumsuz etkileyecektir. Cv hazırlarken dikkat edilmesi gerekenler arasında bir diğer nokta da bilgilerinizin ve katıldığınız programın güncel olmasıdır. Donanım bakımından size büyük faydası olan bir sertifika programına beş yıl önce katılmışsanız ve bilgilerinizi unutmuşsanız, bu sertifika programına CV’nizde yer vermek mülakatta size program hakkında soru sorulduğunda başarınızı düşürecektir.

Yeni Mezun CV’si Nasıl Hazırlanır?

Yeni mezunların ilk iş ya da stajlarında ya da öğrencilerin yaz stajlarında hazırlanması gereken CV’ler bir çalışanın CV’sinden daha farklı olmalıdır. Şirketlerin, ilk aşamada öğrenciyi değerlendirebileceği fazla kıstas yoktur. Bu nedenle okuduğunuz okul ve bölüm, bu bölümdeki başarınız büyük önem taşımaktadır. Bunun yanında okulunuz bünyesinde katıldığınız etkinlikler, üye olduğunuz kulüpler sizin okula sadece ders için değil, kişisel ve mesleki gelişiminiz için gittiğinizi kanıtlayacaktır. Tüm bunların yanında, okul dışında üye olduğunuz dernekler yer aldığınız projeler de ileride meslek hayatınızdaki başarılarınızı yansıtacaktır. Bunun yanı sıra yeni mezun CV’lerinde yapılan en büyük hatalardan bir tanesi de hobi kısmının atlanarak kitap okumak, yüzmek gibi herkesin CV’sinde yer alan bilgileri yazmaktır. Oysaki hobiler, işverene sizin hakkınızda sandığınızdan çok daha fazla şey ima edecektir. Takım sporları yapan birisiyseniz bu takım çalışmalarına yatkınlığınızı gösterebileceği gibi, akıl oyunları ile ilgilenen biriyseniz bu da problem çözme ve analitik zekânızı kanıtlayacaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bitcoin ne kadar btc ne kadar